Cari Hesap Hiyerarşi Kodları ve Grup Ağacı

Cari Hesap

Cari hesap ları üst seviye bağlantısı kurarak gruplamak ve toplamları bu şekilde almak mümkündür. Cari hesap üst seviye bağlantısı grup şirketi türündeki cari hesap tanımlanarak kaydedilir.

Grup şirketi türünde cari hesap tanımlamak için cari hesaplar listesinde kayıt türü alanında Grup şirketi seçilir ve “Ekle” seçeneği kullanılır. Grup şirketine ait bilgiler kart üzerindeki yer alan ve bölümlerden kaydedilir.

Grup şirketi türündeki cari hesaplar fiş ve faturalarda kullanılamaz. Grup şirketlerine ait toplam ve bakiye bilgileri bu grup altında yer alan cari hesaplara ait toplam ve bakiye bilgileridir.

Cari Hesabın Ait Olduğu Grup Şirketinin Seçilmesi

Cari hesabın hangi grup altında yer alacağı, cari hesap tanım kartında Ticari Bilgiler seçeneği ile açılan pencerede Grup Şirketi Kodu alanında kaydedilir. Grup Şirketi Kodu alanında kayıtlı grup şirketleri listelenir ve cari hesabın ait olduğu grup şirketi seçilir, ya da yeni tanım yapılarak kaydedilir.

Grup şirketi seçildiğinde, bu şirketin tüm bilgileri öndeğer olarak cari hesap için de geçerli olacaktır. Zamanla grup şirketi bilgilerinde yapılacak değişiklikler bu grup altında yer alan cari hesaplara aktarılmaz.

Cari Hesap Hiyerarşi Kodları ve Grup Ağacı

Cari hesap gruplarını ve bu gruplar altında yer alan alt cari hesapları hiyerarşi kodu vererek gruplamak için kullanılır. Hiyerarşi kodları program tarafından otomatik olarak verilmektedir. Cari hesap kartları için hiyerarşi kodları verme yöntemi Diğer İşlemler program bölümünde Cari Hesap Çalışma Bilgileri ile belirlenir.

Parametre satırlarında yer alan Cari Hesap Hiyerarşi Atama parametresi iki seçeneklidir:

  • Giriş Sırasına Göre
  • Koda Göre

Giriş Sırası seçiminde cari hesap kartı kayıt sırası dikkate alınarak hiyerarşi kodu verilir.

Cari Hesap Koduna Göre seçiminde cari hesap kodu esas alınır ve hiyerarşi kodu buna göre verilir.

Hiyerarşi kodu bilgisi cari hesaplar listesinde bir kolon olarak yer alır.

Hiyerarşi kodları seçilen yönteme ve cari hesap kartında belirtilen grup şirketi bilgisine göre program tarafından oluşturulur. Cari Hesap Çalışma Bilgileri bölümünde yapılan seçime göre cari hesap kartlarını hiyerarşi kodlarına göre sıralamak için sağ fare düğmesi menüsünde yer alan Hiyerarşi Kodlarını Düzenle seçeneği kullanılır. Hiyerarşi kodlarının düzenleneceğini belirten mesaj ekrana gelir. “Evet” seçiminin yapılması durumunda hiyerarşi kodu kullanım yöntemine göre cari hesaplar giriş sırası ya da cari hesap kodu esas alınarak listelenir.

Cari hesap grup ağacındaki sıralama da yine “Cari Hesap Hiyerarşi Kodu Atama Yöntemi” parametresine göre çalışır. Parametre satırında “Giriş Sırasına Göre” seçilirse, grup şirketleri cari hesap kayıt sırasına göre sıralanır; “Koda Göre” seçilirse, grup şirketleri kart kodu bilgisine göre sıralanır.

Hiyerarşi kodlarına göre oluşan grup ağacını görüntülemek için cari hesaplar listesinde sağ fare düğmesi menüsünde yer alan “Grup Ağacını Göster”  seçeneği kullanılır.

Grup ağacı kullanımı grup bazında toplamları listelemek için kullanılır. Grup şirketlerinin bakiye bilgileri alt cari hesaplardan toplanarak hesaplanır.

Cari hesap bağlantısı kurulmuş bir grup şirketi silindiğinde program kullanıcıyı, Grup şirketine bağlı cari hesap kartlarının hiyerarşi kodlarının  güncelleneceğini belirten mesajla uyarır.

Alt cari hesabı olan bir grup şirketi başka bir grup şirketinin altına bağlanırsa altındaki cari hesapların hiyerarşi kodları da yeni grup şirketine göre güncellenir.

Bir cevap yazın