İşyerleri

İşyerleri

İşyerleri Firmanın değişik merkezlerdeki işyerleri firmalar listesinde, firma tanımı altında yer alan İşyerleri seçeneği ile tanımlanır.

Bu bölümde 0 numaralı İşyeri öndeğer olarak kayıtlıdır ve adı Merkez’dir. Bu İşyerinin adı istenirse değiştirilebilir ancak numarası değiştirilemez. Tanım penceresinden İşyerine ait adres ve kimlik bilgileri kaydedilir.

Yeni İşyeri tanımı yapmak için “Ekle” seçeneği kullanılır.

No: İşyeri numarasıdır.

Adı: İşyerinin adıdır.

SSK Numarası: İşyerinin SSK numarasıdır.

İş Kur No: Firmanın İş Kur numarasıdır.

Ticari sistemde İşyeri bilgileri boş olan işlemler “0” numaralı İşyerinden yapılmış varsayılır.

İşyeri adres, telefon, vergi dairesi ve numarası gibi detay bilgiler ise Detaylar düğmesi tıklanarak açılan pencereden kaydedilir.

e-Fatura Kullanıcısı: İşyerinin ait olduğu firmanın “Detaylar” penceresinde, firmanın e-fatura kullanıcısı olarak belirlenmesi halinde, e-faturaların firma ya da işyeri bazında gönderilip alınacağı Kontrol Tipi alanında belirlenir. Eğer Kontrol Tipi alanında “İşyeri Bazında” seçilirse, e-fatura kullanacak olan işyerleri, firmaya ait işyeri tanımlarında Detaylar penceresinde yer alan “E-Fatura Kullanıcısı” alanı işaretlenerek belirlenir. Bu durumda, Posta Kutusu Etiketi ve Gönderici Birim Etiketi alanlarının doldurulması zorunludur. (Bkz. Logo Uygulamalarında e-Fatura / Etiket Mekanizması)

İşyeri Bazında E-Defter

E-Defter kullanıcısı olan firma tanımında e-defter dosyalarının işyeri bazında oluşturulacağı belirlenmişse, ilgili firmaya ait işyerlerinde “E-Defter Kullanıcısı” alanı işaretlenir. Gerekli adres bilgileri (farklı bir adres kullanılmayacaksa) İşyeri tanımında sol alt köşede bulunan “Adres bilgilerini firmadan kopyala” düğmesi kullanılarak kaydedilebilir. NACE Kodu, Web Adresi ve E-Mail Adresi alanları yine E-Defter kapsamında doldurulması gerekli alanlardır. Kurum Tipi alanında Gerçek Kişi seçildiğinde, e-defter dosyaları oluşturulurken Firma tanımları – İşveren Bilgileri sekmesinde girilen TC Kimlik No. bilgisi kullanılır. Eğer kurum tipi Tüzel Kişi ise, Vergi Dairesi ve Vergi Numarası alanlarının doldurulması zorunludur.

Bir cevap yazın