Malzeme Hiyerarşi Kodları ve Grup Ağacı

Malzeme Hiyerarşi  sınıflarını ve bu sınıflar altında yer alan alt malzemeleri hiyerarşi kodu vererek gruplamak için kullanılır. Hiyerarşi kodları program tarafından otomatik olarak verilmektedir. Malzemeler için hiyerarşi kodları verme yöntemi Diğer İşlemler program bölümünde Stok Çalışma Bilgileri ile belirlenir.

Parametre satırlarında yer alan Malzeme Hiyerarşi Kodu Atama Yöntemi parametresi iki seçeneklidir:

  • Giriş Sırasına Göre
  • Koda Göre

Giriş Sırasına Göre seçiminde malzeme kartı kayıt sırası dikkate alınarak hiyerarşi kodu verilir.

Malzeme Koduna Göre seçiminde malzeme kodu esas alınır ve hiyerarşi kodu buna göre verilir.

Hiyerarşi kodu bilgisi malzeme kartları listesinde bir kolon olarak yer alır.

Hiyerarşi kodları seçilen yönteme göre program tarafından oluşturulur. Çalışma bilgilerinde yapılan seçime göre malzemeleri hiyerarşi kodlarına göre sıralamak için sağ fare tuşu menüsünde yer alan Hiyerarşi Kodlarını Düzenle seçeneği kullanılır. Hiyerarşi kodlarının düzenleneceğini belirten mesaj ekrana gelir. Evet seçiminin yapılması durumunda hiyerarşi kodu kullanım yöntemine göre malzemeler giriş sırası ya da malzeme kodu esas alınarak listelenir.

Hiyerarşi kodlarına göre oluşan sınıf ağacını görüntülemek için malzemeler listesinde sağ fare tuşu menüsünde yer alan Sınıf Ağacını Göster seçeneği kullanılır.

Sınıf ağacı, sınıf bazında toplamları listelemek için kullanılır. Sınıf ağacında seçilen malzeme sınıfı ile aynı birim bilgisine sahip olan alt malzemelere ait toplam miktar bilgileri, malzeme sınıfı için hesaplanmakta ve listelenmektedir.

Bir cevap yazın