Sevkiyat Adresi Bilgileri

Sevkiyat Adresi

Sevkiyat adresleri ile aynı zamanda bu adrese ait ticari bilgiler de kaydedilir. Sevk işleminin hangi adrese yapılacağı fiş ve faturalarda detaylar penceresinde yer alan sevk adresi alanında belirlenir.

Sevkiyat Adresi Bilgileri

Cari hesaba ait sevkiyat işlemlerinde kullanılacak adresler, Sevkiyat Adresleri listesinde “Ekle” seçeneği ile kaydedilir.

Sevkiyat adresi penceresinde İletişim sayfasından ülke, il , ilçe, semt , posta kodu ve adres bilgileri ile telefon ve faks numaraları girilir.

Adres bilgilerinde kullanılacak ülke, il, ilçe, semt bilgileri alanlarından sistem işletmeni programında Kuruluş Bilgileri menüsü altında yer alan Adres Bilgileri seçeneği ile kaydedilen tanımlar listelenir ve seçim yapılır. Sevkiyat adreslerinin tam olarak girilmesi için bu tanımların Sistem İşletmeni bölümünde yapılmış olması gerekir.

Sevkiyat Adresine ait Ticari Bilgiler

Cari hesaba yapılan sevkiyat işlemlerinde kullanılacak adres için geçerli olacak ticari bilgiler kart üzerinde Ticari Bilgiler sayfasından kaydedilir.

Sevkiyat yapılacak adrese ait vergi numarası ve vergi dairesi bilgileri ile ticari işlem grubu ve KDV numarası bilgileri ilgili alanlardan kaydedilir.

Sevkiyat işlemlerinde geçerli olacak ticari bilgilerin sevk adreslerine göre girilebilmesi işlemlerin gruplanması ve muhasebeleştirilmesinde önemli kolaylıklar sağlayacaktır.

Sevkiyat işleminin hangi adrese yapılacağı, satınalma / satış fiş ve faturalarında sevkiyat adresi alanında belirlenir. Fiş ya da faturada cari hesap kodu alanında belirtilen cari hesaba ait sevkiyat adresleri listelenir ve sevk işleminin yapılacağı adres seçilir.

Sevkiyat Adresi Bazında E-Fatura Gönderimi

E-fatura uygulaması kapsamında, kullanıcılar firmalara fatura gönderirken birden fazla etiket kullanabilir; sevkiyat hesabına göre ya da cari hesaba göre gönderim yapabilirler.

Sevkiyat adresine göre gönderim yapabilmek için öncelikle Cari Hesap Kartı LogoConnect sekmesindeki Etiket Bilgisi alanından “Sevkiyat Adresi” seçimi yapılmalıdır. Seçim yaptıktan sonra cari hesaba ait sevkiyat adresi tanımı yapılırken İletişim sekmesinde yer alan Posta Kutusu Etiketi ve Gönderici Birim Etiketi bilgileri girilmelidir; aksi takdirde kartın kaydına izin verilmez.

Not: E-Fatura kaydında seçilen cari hesap e-fatura kullanıcısı ise ve etiket bilgisi “Sevkiyat Adresi” olarak belirlenmişse, fatura Detaylar sekmesinde yer alan Sevkiyat Adresi alanının doldurulması zorunludur.

Not: Gönderim sevkiyat adresi bazında yapılacaksa sevkiyat adresi tanımındaki Ülke Kodu alanı boş bırakılamaz.

Bir cevap yazın