Alternatifler

Alternatifler

Malzemenin alternatifinin belirlenmesi, birbirinin eşdeğeri olan malzemeleri alıp satan sektörlerde büyük kolaylık ve zaman kazancı sağlar.

Malzeme tanım kartı üzerinde yer alan Alternatifler sayfası ile, tanımlanan malzemenin alternatifleri kaydedilir. Bu pencere tablo biçimindedir. Tablonun her satırında, malzemenin alternatifi(eşdeğeri) olan bir başka malzeme tanımı seçilir. Bölen ve çarpan alanlarında, malzeme ve alternatif olacak malzeme arasındaki çevrim katsayıları belirtilir. İşlemlerde kullanılacak bu çevrim katsayıları malzemelerin ana birimleri arasından tanımlanır. Ancak ana birimler aynı olmak zorunda değildir.

Alternatifler sayfasından kaydedilen bilgiler şunlardır:

Bölen: Alternatif olarak kullanılacak malzemenin katsayısını belirtir. Bu alana girilen değer, malzemenin alternatifi olan malzemeden ne kadar kullanılması gerektiğini gösterir.

Malzeme Kodu: Alternatif malzemenin kodudur. Kayıtlı malzemeler listelenir ve malzemenin alternatifi olacak malzeme seçilir.

Malzeme Açıklaması: Alternatif malzemenin açıklamasıdır. Kod alanında belirtilen malzemenin açıklaması bu alana aktarılır. Ancak açıklama alanından da kayıtlı malzemeler listesine ulaşılarak seçim yapılabilir.

Çarpan: Bölen alanında girilen alternatif malzeme katsayısının, malzemenin ne kadar birimine karşılık geldiğini gösterir.

Öncelik: Alternatif malzemeler için kullanım sırasının belirlendiği alandır. Eğer malzemenin birden çok alternatifi varsa, işlemlerde hangisinin öncelikle kullanılacağını belirtir.

Başlangıç / Bitiş Tarihi: Alternatif malzemenin hangi tarihler arasında kullanılacağı başlangıç ve bitiş tarihi alanlarında belirlenir. Başlangıç tarihi alanına sistem tarihi, bitiş tarihi alanına ise dönem sonu tarihi doğrudan gelir. İstenirse değiştirilir.

Asgari Miktar: Alternatif malzeme için elde bulunması gerekli asgari miktardır.

Azami Miktar: Alternatif malzeme için elde bulunması gerekli azami miktardır.

Ambar: İşlemlerde alternatif malzeme kullanımlarında, alternatiflerin fiş veya faturada seçili ambar bilgisine göre filtrelenmesi için kullanılır. İşlemlerde, ambar bilgisi eşleşen alternatifler listelenir. Birden fazla aynı ambara ait alternatif varsa öncelik bilgisi dikkate alınır.

Bir cevap yazın